Wiosna

28-02-2022

Wiosna to czas intensywnego wzrostu trawy, dlatego należy podjąć odpowiednie kroki, by szybko zregenerować nasze trawniki i doprowadzić je do odpowiedniej formy po zimie. Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne możemy wykonać już na przełomie marca i kwietnia, choć warto poczekać aż pogoda się ustabilizuje i miną przymrozki.
Najlepiej zacząć od oczyszczenie darni, następnie w celu poprawienia właściwości gleby zastosować wertykulację, napowietrzanie i wykonać potrzebne uzupełnienia w miejscach, gdzie trawa zginęła, na koniec możemy rozpocząć nawożenie.
Początek sezonu to najlepszy czas na naprawianie uszkodzeń, a do tego celu świetnie nadaje się nasza rolka nasienna z trawą. Pozwala łatwo dopasować wymagany kształt – wystarczą nożyczki, minimalizuje ryzyko spłynięcia nasion oraz wydziobania ich przez ptaki z miejsc uzupełnień. Poza tym nie musimy się martwić o nawożenie i podlewanie, dzięki zastosowanemu w niej hydrożelowi i nawozowi. Z pomocą rolki GQR szybko i łatwo zregenerujesz swój trawnik po zimie.
Wiosenne prace zacząć możemy od wałowania – wyrówna wybrzuszenia na powierzchni trawnika i dociśnie korzenie do gleby. Mimo, że wałowanie nie zawsze jest konieczne, to warto je przeprowadzić dla poprawienia żywotności murawy i jej ochrony przed przesuszaniem. Pierwsze koszenie najlepiej wykonać na suchym trawniku i z koszem, skrócenie źdźbeł wzmocni je po zimie. Kolejnym ważnym elementem pielęgnacji wiosennej jest wyczesywanie – dzięki usunięciu martwych resztek i mchu, stworzymy miejsce do rozwoju nowych źdźbeł. Wertykulację małego trawnika można wykonać specjalnymi ostrymi grabiami, przy większym lepiej skorzystać z wertykulatora ręcznego lub mechanicznego. Po uprzątnięciu naziemnej części należy zająć się podziemną czyli napowietrzaniem – trawa, by zdrowo rosła musi oddychać. By rozluźnić strukturę gleby możemy wykorzystać widły, nakładki na buty (sandały aeracyjne), mechanicznych aerator lub wał z kolcami.
Wiosna to najlepszy moment na walkę z chwastami, najskuteczniejsza metodą jest ich ręczne usuwanie wraz z korzeniami, co zapobiegnie ich odrastaniu. Jeśli posiadamy dobrej jakości kompost, warto rozrzucić go na powierzchni trawnika i równomiernie rozgrabić. Resztę zrobią dżdżownice, wprowadzając kompost w głębsze warstwy gleby. Niecierpliwi mogą użyć specjalnych wiosennych nawozów do trawników, bogatych w azot, dzięki nim efekt będzie szybki i bardziej spektakularny. Cdn.