Trawnik na jesień

07-10-2021

Przyjęło się przekonanie, że w przydomowych ogrodach i na działkach najlepszym momentem zakładania trawnika jest wiosna. Zapewne wynika to z chęci posiadania pięknej murawy zanim nadejdzie lato. Tymczasem dużo lepszym terminem na wysiew traw okazuje się jesień.

To o tej porze roku panują najlepsze warunki do kiełkowania i wzrostu nasion trawy. Wynika to z kilku powodów: nagrzana letnim słońcem gleba i wyrównana temperatura powietrza – brak skrajnych wahań temperatur dobowych sprzyja kiełkowaniu roślin. Powietrze i gleba utrzymują odpowiedni poziom wilgoci, chłodne wieczory, noce i poranki powodują skraplanie się wody co dodatkowo ten stopień wilgotności zwiększa i polepsza warunki rozwoju siewek traw. Na jesieni trawa ma więcej czasu na dobre ukorzenienie się zwłaszcza w przypadku trawnika z siewu, dzięki temu jest odporna na niskie temperatury i śnieg, dodatkowo trawa z jesiennego siewu ma więcej czasu na rozwój i przygotowanie się do letnich upałów, niż trawa wysiana wiosną.

Jesienne trawniki zakłada też znana na lokalnym rynku firma LD Servis pana Leszka Duszyńskiego, w którego ogrodzie gościliśmy niedawno przy okazji naszego cyklu. Pan Leszek zamienił swoją pasję w sposób na życie i od 2014 roku zajmuje się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów. Przy okazji naszego ostatniego spotkania okazało się, że pan Leszek testuje dostępną od niedawna w sprzedaży matę nasienną w rolce, zapytany o pierwsze wrażenia powiedział: Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć tylko tyle, że jest łatwa w użyciu, mamy pewność, że nie zmyje i nie wywieje nasion, przy odpowiednim zabezpieczeniu i przysypaniu nie ma możliwości zerwania całych rolek, no i najprawdopodobniej zahamuje lub wręcz zniweluje rozwój chwastów znajdujących się w glebie. To jednak okaże się za jakiś czas. Trawnik został świeżo wysiany o efektach dowiemy się za parę tygodni.